my
Wybierz interesującą Cię galerię:

Szlakiem cmentarzy z I wojny
Cmentarze z okresu I wojny światowej są nierozerwalnie związane z terenami wędrówek turystycznych po woj. podkarpackim i małopolskim. Idea ich powstania i to co z nich zostało, przyciąga wielu miłośników nie tylko historii i militariów czy architektury. Rafał Dydek i Łukasz Kuczmarz równolegle (w roku 2000) zaczęli organizować imprezy związane z tym tematem. Rafał prowadził jednodniowe wycieczki autokarowe, a Łukasz 2-3 dniowe jesienne rajdy plecakowe.
W latach 2000-2009 na 12 zaplanowanych imprez udało się zrealizować 8. Uczestnicy poznali cmentarze z okolic Jasła, Biecza, Gorlic, Krempnej, Grybowa, Pogórza Ciężkowickiego.
W 2010 Koło 32 postanowiło kontynuować ten temat w formie jednodniowych wycieczek w okolicach dnia rozpoczęcia Bitwy Gorlickiej. Pierwszą z nich poprowadził Adam Czarnek, kolejne Andrzej :-) Wesół. Co roku odwiedzaliśmy cmentarze rozsiane po Beskidzie Niskim i Pogórzach.
Dzisiaj – skoro nie możemy kontynuować tej tradycji, trochę wspomnień – mimo, że dotyczących spraw ważnych i ostatecznych – w końcu to cmentarze, to jednak czasem i… przeżywanych na wesoło :-)
Data wycieczki: 2020-05-09
Autor zdjęć: Archiwum RPK Rzeszów
Przewodnik: Łukasz Kuczmarz, Rafał Dydek, Adam Czarnek, Andrzej :-)

Zobacz więcej: Beskid Niski, Pogórza, Pogórze Ciężkowickie, Cmentarze I wojny, Basamon Marek, Czekaj Kazimierz, Dąbal Leszek, Sewerniak Zbyszek, Kuczmarz Łukasz, Wesół Andrzej, Archiwalia